MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Siemens: Hodně bratrů – spousta vynálezů (3. část)

24.9.2018 —


Ve dvou předchozích dílech článku o rodinné firmě Siemens jsme se dozvěděli její historii od založení až do začátku první světové války. Právě o jejím fungování za obou světových válek a vývoji až do počátku 21. století se můžeme dočíst v posledním díle této krátké série.

Společnost se za první světové války podílela na státních zakázkách. Šlo zejména o smlouvy v oblasti vojenství, kde podobně jako ostatní německé firmy, uplatňovala svoje výrobky a další vynálezy. Siemens se zaměřoval na širokou škálu výrobků, jednalo se zejména o telefonní a telegrafní vybavení, reflektory a další výrobky například pro válečné lodě. Firma se angažovala také v letectví, které bylo na svém počátku. Na konci války byli dokonce schopni postavit největší letadlo se šesti motory. Do té doby nejničivější válka firmu Siemens nejen, že nezničila, ale dokonce ji v některých ohledech pomohla k dalšímu růstu.

Meziválečné období bylo ve znamení masové výroby a velkých projektů. Jedním z nich byla vodní elektrárna Ardnacrusha Power Station v Irsku, která byla budována mezi roky 1925 a 1929. Po zlatých dvacátých letech přišla Velká hospodářská krize, která zasáhla zejména zdravotnickou divizi firmy Siemens. Na základě ekonomické krize se v roce 1933 dostala k moci NSDAP, a tehdy firma Siemens podobně jako za první světové války profitovala ze státních zakázek, které se financovaly pomocí státního dluhu. Skvrnou v historii firmy byla především druhá světová válka, kdy společnost Siemens využívala vězně k nucené práci. Mezi roky 1940 až 1945 pro firmu nedobrovolně pracovalo až 80 000 pracovníků. Do období druhé světové války, konkrétně do roku 1941 byl hlavním představitelem firmy Carl Friedrich von Siemens.

Po druhé světové válce bylo potřeba opravit zničené fabriky a obnovit rodinné podnikání. V roce 1954 přenesla firma svoje sídlo do Mnichova. Se všeobecnou poválečnou hospodářskou expanzí v západní Evropě rostla také firma Siemens, která v padesátých letech expandovala na další trhy. Jedním z nich bylo zpracování dat a oblast polovodičů. V roce 1957 začala firma vyrábět domácí spotřebiče a o rok později vytvořila první kardiostimulátor. Důležitým datem byl rok 1966, když se jednotlivé firmy pod vedením rodiny Siemens spojily v konglomerát Siemens AG. Další léta firma fúzovala a akvírovala, například v roce 1967 se spojily společnosti Bosch a Siemens v oblasti domácích spotřebičů. V roce 1980 zase společnost Siemens převzala firmu na výrobu počítačů Nixdorf Computer AG.

Posledním rodinným příslušníkem ve vedení podniku byl Peter von Siemens (1911 – 1986). V roce 2001 byla firma kótována na Newyorské burze a v současné době drží rodina Siemensů 6 procent podniku, to se může zdát jako zanedbatelné číslo, ale velké společnosti, které jsou veřejně obchodované, mají díky množství akcií velice rozdrobenou vlastnickou strukturu. Rodina Siemensů je tak největším akcionářem s vlivem na nejvyšší management firmy.


siemens-hodne-bratru-spousta-vynalezu-3-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.