MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Moser, firma s křišťálovou historií

5.6.2017 —


Prvním a jedním z nejdůležitějších členů Moserovi rodiny byl zakladatel firmy Ludwig Moser, který se narodil v roce 1833 v Karlových Varech. Právě toto lázeňské město bylo důležitým místem pro rodinnou firmu Moserů. Není bez zajímavosti, že ve stejném městě se rozvíjel další rodinný podnik světového formátu, a to firma Becher.

Ludwig Moser pocházel z chudé rodiny, proto musel předčasně opustit školu a nastoupit jako rytec skla k velice úspěšnému rytci A. H. Mattonimu. Bohužel ani tato práce mu zřejmě neposkytovala dostatek finančních prostředků, a proto se vydával hledat další zkušenosti a práci do „světa“. Putoval do Prahy a k Havlíčkovu Brodu, ale ani tam se neusadil a pokračoval až do Berlína, kde konečně získal práci. Zpět do Karlových Varů přišel až v roce 1855 a pronajal si od A. H. Mattoniho malý butik. Butik bylo označení pro malé krámky na břehu řeky Teplé, kde se prodávaly upomínkové předměty zejména pro lázeňské návštěvníky. Poté co Ludwig nasbíral zkušenosti od úspěšných rytců a obchodníků se sklem, si v roce 1857 založil vlastní živnost.

Ze začátku se jednalo pouze o obchod a rytectví skla. Jedním z jeho hlavních dodavatelů skla byla Harrachovská sklárna v Krkonoších, ovšem dovážel sklo až ze Šumavy nebo z Lotz Witwe v Klášterském Mlýně. Mezi jeho sortiment patřily nejen upomínkové předměty, ale také zrcadla a další zboží luxusní provenience. Úspěch a prosperitu firmy dokládá otevření dalšího obchodu v roce 1862 a po zhruba deseti letech odkoupení obchodu od svého konkurenta J. E. Hoffmanna v domě U Římana v Divadelní ulici v Karlových Varech.

Rok 1873 byl pro firmu Moser velice úspěšný, nejen že dosáhla mnoha ocenění na Světové výstavě ve Vídni, ale také se stala dvorním dodavatelem císaře Františka Josefa I. K tomuto roku měla svá obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu. V poslední třetině 19. století posbíral podnik další ocenění, například bronzové medaile z Paříže, z Chicaga apod. Na začátku 20. století se firma Moser stala dvorním dodavatelem perského šáha a v roce 1908 dokonce dvorním dodavatelem pro anglického krále Eduarda VII. V tomto období se firma soustředila zejména na luxusní zboží „každodenní“ potřeby.

Hlavní postava celé firmy, zakladatel Ludwig Moser, zemřel v roce 1916. Roli uměleckého i technického ředitele převzal Ludwigův syn Leo Moser, který v rodinné firmě pracoval už mnoho let před smrtí otce. Leo rozšířil výrobu a v roce 1922 koupil sklárnu Meyr´s Neffe v Adolfově u Vimperka, čímž firma získala vlastní zdroj sklářských výrobků. Ve stejném roce se změnil název firmy na Karlovarské továrny na křišťálové sklo, akciová společnost Ludwig Moser a synové a Meyera synovec. O dva roky později díla z rodinné firmy Moserových míří i na stůl hlavě římskokatolické církve papeži Piu XI.

Bohužel Velká hospodářská krize zasáhla také sklářský průmysl, proto musela firma v roce 1932 prodat svoji sklárnu Meyr´s Neffe. Ovšem ani to nepomohlo a ve stejném roce Leo Moser odešel z rodinné firmy. O dva roky později byl podnik prodán České Unionbance. V tomto roce také potomci Ludwiga Mosera odešli z rodinné firmy a skončila tak éra rodinného podnikání firmy Moser.

S příchodem druhé světové války byla firma zestátněna německým státem a později Československem. I přes to, že firma po odchodu rodiny Moserových zažila ještě několik úspěchů, její špičkové výrobky a věhlas byly dílem především jejího zakladatele Ludwiga Mosera a jeho syna Lea Mosera.


moser-firma-s-kristalovou-historii

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.