MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

20 nejstarších rodinných firem

18.4.2016 —


Rodinné firmy jsou nepochybně jednou z nejstarších forem podnikání vůbec. Předat firmu svému potomkovi se může ve chvíli, kdy už se původní majitel na jeho vedení necítí, zdát jako nejjednodušší řešení, s čímž by mnohdy souhlasili i naši předkové. A i když se často mluví o tom, že předání podniku mladší generaci může vést k jeho zániku, existuje na světě mnoho rodinných podniků, které potvrdí, že tradici rodinné firmy lze udržet i několik století. Rozhodli jsme Vám proto představit seznam 20 nejdéle existujících rodinných firem, který většinově vychází ze seznamu 100 nejstarších rodinných firem.

Do roku 2006 vedla žebříček nejstarších rodinných podniků japonská stavitelská firma Kongó Gumi, která vznikla již v roce 578. Díky finančním problémům byla však v roce 2006 převzata korporací Takamacu. I když již nemůžeme mluvit o nejstarším rodinném podniku, tak 1428 let fungující rodinná firma stojí přesto za zmínku.

Přejděme k firmám, které možná neexistují tak dlouho, jako existovala Kongó Gumi, ale za to stále fungují a možná zmíněnou firmu v budoucích desetiletích překonají. V současné době stojí na prvním místě japonský hotel Hoshi Ryokan, který byl uveden do provozu v roce 718. Pro porovnání asi nejstarší českou rodinnou firmou je Kamenosochařství Bohumila Pánka, jehož historie sahá do konce 17. stol. a je spjata s mnoha významnými českými památkami.

Na šestém místě v následující tabulce můžeme vidět německý hotel Pilgrim Haus, který byl v roce 2008 odkoupen novým majitelem, novými majiteli se stala rodina Beck. Zdá se však, že v tradici rodinného podniku chce i tato rodina pokračovat a proto můžeme hotel ve výčtu nejstarších rodinných společností ponechat.

Můžeme vidět, že až na dvě společnosti, které zde uvádíme, působí všechny v Evropě. I když právě nejstarší podnik Hoshi Ryokan je japonský, tak zbytek potvrzuje, že se Evropě ne nadarmo říká „kontinent rodinných firem“. Z uvedených společností jich nejvíce najdeme v Itálii.

Co se týče oborů, ve kterých nejstarší rodinné podniky působí, nemůžeme říci, že by se všechny orientovaly společným směrem. Nejčastěji se však objevují rodinná vinařství či hotely.

 

20 nejstarších rodinných firem

Název firmy Stát Rok založení Obor
1.      Hoshi Ryokan Japonsko 718 Hotel
2.      Château de Goulaine Francie 1000 Vinařství
3.      Fonderia Pontificia Itálie 1040 Výroba zvonů
4.      Barone Ricasoli Itálie 1141 Vinařství
5.      Barovier & Toso Itálie 1295 Sklářství
6.      Hotel Pilgrim Haus Německo 1304 Hotel
7.      Richard de Bas Francie 1326 Papírnictví
8.      Torrini Firenze Itálie 1369 Šperky
9.      Antinori Itálie 1385 Vinařství
10.  Camuffo Itálie 1438 Výroba lodí
11.  Barronie de Cousser Francie 1495 Vinařství
12.  Grazia deruta Itálie 1500 Keramika
13.  D´Armi Pietro Beretta Itálie 1526 Zbraně
14.  W. Prym GmbH Německo 1530 Lepenkové trubky
15.  John Brooke & Sons Velká Británie 1541 Vlněný textil/ holding
16.  Codorniu Španělsko 1551 Vinařství
17.  Fonjallaz Švýcarsko 1552 Vinařství
18.  von Poschinger Německo 1568 Sklářství
19.  Hacienda Los Lingues Chile 1575 Hotel/ranč
20.  Wachsindustrie Fulda Adam Gies Německo 1589 Výroba svíček

 

Nejen pro české rodinné firmy, které se v mnohých případech nacházejí teprve v jedné z prvních generací, ale i pro mnoho dalších rodinných společností, se mohou stát zmíněné firmy inspirací. Nejstarší stále existující rodinná firma oslaví v letošním roce 1298 let fungování.


20-nejstarsich-rodinnych-firem

Anna Puklová

Anna Puklová je redaktorkou a editorkou internetového portálu majitelefirem.cz od jeho vzniku. Vedle psaní článků se stará o tvorbu redakčního plánu a chod redakce. Má vystudovaný magisterský obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje magisterský obor Mezinárodní vztahy na téže fakultě.