MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Beretta: Příběh nejstarší zbrojařské firmy

28.1.2019 —


Dnešní díl seriálu naváže na rodinné firmy s tradicí trvající několik století. Rodinný podnik z dnešního článku je známý i lidem, kteří se nepohybují v odvětví zbrojařství. Slavná italská společnost, která se zabývá výrobou střelných zbraní už více jak půl tisíciletí, se jmenuje Beretta.

Beretta vznikla v údolí Val Trompia v Lombardii, v dnešní Itálii kolem roku 1500. Místo vzniku společnosti není náhodné, protože v oblasti Val Trompia se těžila železná ruda již od dob Římské říše. Později se zde vyráběly kvalitní zbraně a v závěru středověku zbraně palné. Přesné datum založení není známé. Ovšem z 3. října roku 1526 existuje dokument, který popisuje transakci mezi Benátskou republikou a Bartolomějem Berettem na dodávku velkého počtu palných zbraní. V rodinné tradici pokračoval jeho syn Giovannino a od roku 1577 jeho vnuk Giovano Antono.  

Rodinná firma Beretta se stala v 17. století druhou největší výrobnou zbraní. Podobně jako v minulosti, tak i dnes jsou války pro zbrojařské firmy požehnáním. Proto je pravděpodobné, že právě války mezi městskými státy v severní Itálii vedly k rozvoji této firmy. Na přelomu 18. a 19 století se společnost Beretta zapojila do napoleonských válek. V roce 1918 představila Beretta Model 1918, což byl jeden z prvních samopalů na světě. Za druhé světové války předělala známou americkou pušku M1 Garands a začala jí vyrábět pod jménem Beretta BM-59. Po druhé světové válce se společnost přeorientovala na výrobu zbraní pro sportovní potřeby.

Nejstarší zbrojovka na světě si udržela ve svém vedení rodinný klan Berettů, což potvrzuje fakt, že v současnosti společnost vede patnáctá generace, kterou reprezentuje Franco Gussalli Beretta, jenž je prezidentem i ředitelem rodinné firmy. Společnost Beretta tak patří do spolku Henokiens, který sdružuje rodinné firmy, které přetrvaly více než 200 let.


beretta-pribeh-nejstarsi-zbrojarske-firmy

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.