MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Cargill: Naše slovo je naším závazkem

30.5.2016 —


Když Williame Wallace Cargill zakládal v roce 1865 firmu zabývající se skladováním obilí, jistě netušil, že jeho potomci budou vlastnit jednu z největších rodinných společností na americkém trhu, která v roce v roce 2015, kdy oslavila 150. výročí od jejího založení, ohlásila výnos 1,58 bilionu amerických dolarů. Společnost, která zaměstnává okolo 150 tisíc zaměstnanců v 70 zemích světa. Třetí a čtvrtá generace rodiny Cargillů a MacMillanů dnes vlastní téměř 90 % společnosti.

Majetek W. W. Cargilla se rozdělil mezi jeho dvě děti – Austena a Ednu. Právě dcera Edna se provdala za Johna MacMillan, z čehož plyne rozdělení majetku do dvou větví rodiny. Whitney MacMillan, vnuk Johna a Edny, se v roce 2015 umístil na 124. místě nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes. Časopis Forbes nám mimo jiné zprostředkovává i rodinný strom Cargillů a MacMillenů.

Od skladování obilí se působnost společnosti Cargill do dnešních dní značně rozšířila. Cargill sídlící ve městě Minnetonka v Minnesotě nakupuje, zpracovává a distribuuje obilí i další zemědělské komodity, vyrábí a prodává potraviny pro hospodářská zvířata a ingredience pro rychlá občerstvení. Je také největším výrobcem drůbežího masa v Thajsku a mnoho dalšího.

V 90. letech 20. století se rodina majitelů rozhodla reorganizovat představenstvo společnosti. V novém představenstvu zasedá 6 členů rodiny, 6 „nezávislých“ (non-family) členů a 5 manažerů. Současným výkonným ředitelem je Gregory R. Page, který nepatří ani do jedné větve rodiny majitelů. První výkonný ředitel společnosti, který nepocházel z rodiny majitelů, usedl na své křeslo již v roce 1960.

Vzhledem ke své velikosti a oboru, ve kterém firma Cargill podniká, se společnost nevyhne kritice. Můžeme najít kritiky týkající se porušování lidských práv či cíleného odlesňování Amazonského pralesa, ale také o uvolnění kontaminovaného obilí a masa. Na druhou stranu společnost uzavírá partnerství s mnohými organizacemi, aby podpořila růst ekonomiky či poskytování zdravotní péče. Hlavními oblastmi, na které se podpora ze strany společnosti soustředí, jsou zajištění výživy, vzdělávání a zlepšení stavu životního prostředí.

A co filantropie? Ano, i v tomto ohledu je rodina aktivní. Majetek Margaret Cargill, vnučky zakladatele, který činil přibližně 1/6 celkové hodnoty společnosti připadl po její smrti na charitu. Firma Cargill do roku 2014 sponzorovala také fotbalový tým Hereford United F. C. a nadále sponzoruje další sportovce.

Vzhledem ke strategii společnosti, kterou je rozvoj střední a východní Evropy, byla v roce 2013 otevřena pobočka firmy Cargill na Slovensku v Nových Zámcích.


cargill-nase-slovo-je-nasim-zavazkem

Anna Puklová

Anna Puklová je redaktorkou a editorkou internetového portálu majitelefirem.cz od jeho vzniku. Vedle psaní článků se stará o tvorbu redakčního plánu a chod redakce. Má vystudovaný magisterský obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje magisterský obor Mezinárodní vztahy na téže fakultě.