MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Doporučení budoucím lídrům

17.10.2016 —


Bez zkušenosti zvenčí jistotu v rodinné firmě nečekejte. Raději po škole zkuste načerpat nějaké ty zkušenosti a vědomosti někde mimo rodinné podnikání. Pomůže vám to i v tom, že až se k rodinné firmě skutečně připojíte, nikdo nebude moci tak snadno říct, že jste tam, kde jste, jen kvůli rodinným vazbám. Toto a mnohé další radí PricewaterhouseCoopers budoucím lídrům a uvádí to ve svém výzkumu Next Generation Survey of Family Business Leaders z dubna 2016. Shrňme si několik nejdůležitějších doporučení. 

Poznejte svou rodinnou firmu, dokud ještě studujete

Dokud jste na škole, snažte se být v kontaktu s vaší rodinnou firmou. Mějte přehled o tom, jak se vyvíjí a co ji asi čeká v blízké budoucnosti. O prázdninách získávejte pracovní zkušenosti, sžijte se s firemní kulturou rodinné firmy a přemýšlejte o tom, v jaké pozici byste posléze sami sebe chtěli vidět.

Volná pozice? Berte jen to, co je správné

Mají pro vás pozici jen proto, že máte rodinné příjmení? Odmítněte ji! Přijměte jen takovou pozici, kde je transparentní přijímací řízení a kde skutečně firmě něco přinesete. Není dobré vytvářet si pracovní pozice jen proto, abyste nějakou práci měli, nebo abyste si plnili své sny na účet rodinného podniku. 

Mějte dobrou pracovní morálku a zvládněte dvojitý tlak

Může to být těžké. Jako syna šéfa vás spolupracovníci nevezmou do hospody v případě, že si chtějí nahlas a od srdce zanadávat na to, jak je firma vedena. Také budou pečlivě sledovat vaše chování a čekat, až někde polevíte. Dejte na to pozor. Protože jste člen rodiny, jsou na vás kladeny extra nároky. Možná to není spravedlivé, ale je to tak. 

Buďte ohleduplní ke starší generaci

Různé generace mají různý přístup k životu. A také k rizikům. Zavádění velkých změn je třeba dělat citlivě – a nemyslí se tím jen cit pro obchodní či byznysovou stránku věci. City starších příbuzných a respekt k jejich názoru je důležitý, v rodinné firmě o to víc. Buďte opatrní, když chystáte a prosazujete změny. A ještě opatrnější buďte, když je zavádíte. Udělejte to taktně a mějte úctu k tomu, co vaši předci budovali celý život. 

Pamatujte, že nástupnictví nemá být jednorázová událost – má to být dlouhodobý proces

Nástupnictví musíte plánovat dlouho dopředu. Jedině tak bude mít rodina, vy i byznys samotný dostatek času na přípravu a přizpůsobení. Dobře naplánované nástupnictví vám dává čas poznat, kde máte ještě mezery a vyplnit je. Dává vám čas poznat firmu a připravit se na to, až přijde čas převzít vedení.


doporuceni-budoucim-lidrum

Jan Kubíček

Jan Kubíček je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zajímá se o aplikovanou psychologii, interní komunikaci a podnikání. Texty pro internetový portál majitelefirem.cz zpracovává se zájmem, protože si uvědomuje, že se do podnikání mohou silně promítat osobní vztahy a problémy. Jan se též věnuje přípravě článků o soft skills na web pro manažery a navštěvuje setkávání profesionálů v oblasti interní komunikace.