MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Evropa – kontinent rodinných společností

15.2.2016 —


Rodinné společnosti mají v Evropě dlouhou tradici. Do značné míry určovaly její ekonomický, ale i sociální vývoj. Najdeme zde některé z nejstarších rodinných společností na světě, ale také mnoho mladých, začínajících rodinných firem, které vznikají především ve východní Evropě. Jedna třetina z 250 největších rodinných firem na světě sídlí v Evropě. Celých 85 % evropských společností jsou právě rodinné firmy a ty generují 70 % evropského HDP a zaměstnávají 60 % evropské pracovní síly.

Rodinné firmy s rodokmenem

Mezi rodinné firmy působící v Evropě patří mnoho takových, jejichž historie přesahuje i několik století, a nalezneme i takové, které jsou starší než tisíc let. Tak například francouzská společnost zabývající se pěstováním vinné révy Château de Goulaine byla založena již roku 1000. O čtyřicet let později vznikla i italská Fonderia Pontificia Marinelli, která slévá zvony. Historii přesahující 800 let má za sebou italská společnost Barone Ricasoli, která produkuje víno a olivový olej, či sklářství Barovier & TosoPětisté výročí svého vzniku zanedlouho oslaví i německá rodinná společnost William Prym. Právě v těchto firmách mohou hledat inspiraci české rodinné společnosti, které stojí teprve na začátku svého vývoje. Zakládání rodinných podniků můžeme v České republice nově vidět až po roce 1989.

Čas pro generační výměnu ve vedení evropských rodinných firem

U mnoha českých rodinných firem můžeme v současnosti pozorovat, že prochází či budou v dohledné době procházet generační výměnou. Nejsou však zdaleka jedinými. Předáním firmy mladší generaci si nedávno prošlo i několik evropských rodinných společností.

V roce 2013 předal Ingvar Kamprad, zakladatel společnosti IKEA, který je zároveň nejbohatším mužem Švédska, vedoucí pozici ve správní radě firmy svému synovi Mathiasovi. Sám nyní bude hrát ve vedení nábytkářské společnosti méně aktivní roli.

Generační výměna proběhla také ve vrcholném vedení německé společnosti Melitta Group, kde se v managementu objevila již čtvrtá generace. Jero Bentz nahradil ve vedení svého strýce Thomase Bentze, který nyní zasedá v poradním orgánu skupiny.

Přehled největších evropských rodinných společností (údaje z roku 2014)

V tabulce můžeme vidět seznam největších evropských rodinných společností, jejich výnosy, počty zaměstnanců, ale také jaký vlastnický podíl ve firmě má právě zakládající rodina.

 

Prehled nejvetsich evropskych rodinnych firem 2014

Zdroj: EY Family Business Yearbook 2014


evropa-kontinent-rodinnych-spolecnosti-3

Jan Kubíček

Jan Kubíček je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zajímá se o aplikovanou psychologii, interní komunikaci a podnikání. Texty pro internetový portál majitelefirem.cz zpracovává se zájmem, protože si uvědomuje, že se do podnikání mohou silně promítat osobní vztahy a problémy. Jan se též věnuje přípravě článků o soft skills na web pro manažery a navštěvuje setkávání profesionálů v oblasti interní komunikace.