MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Farma v Radíčevsi: Místo pro smysluplný život velké rodiny

26.12.2016 —


„Představujeme české rodinné farmy“: Mléčné výrobky z kravského i kozího mléka, marmelády, mýdla, brambory, čerstvá sezónní zelenina, obilniny či nejrůznější krmné směsi pro veškerá hospodářská zvířata – to je jistě ne zcela úplný výčet pestré škály produktů, které nabízí přímo ze dvora rodina Šťastných ve vesničce Radíčeves, části města Žatec. A dveře, tedy lépe řečeno vrata, jejich farmy se po celý den netrhnou, spokojení zákazníci se rádi vracejí a neváhají se o tom zmínit.

Letní farmářská škola

I bez nich však na dvoře panuje čilý ruch – skupinka dětí různého věku se právě seznamuje se životem na farmě. Jízda na koni, péče o krávy, kozy, ovce, králíky či drůbež, výroba sýrů, marmelády, mýdla, zpracování vlny, seznámení se zemědělskou technikou – dcera manželů Šťastných Drahomíra Kolouchová je jakožto pedagožka zvyklá věnovat se studentům a přesně ví, jak a čím je zaujmout. Příměstský tábor pod názvem „Letní farmářská škola“ pořádala letos sice poprvé, farma je však na přítomnost omladiny zvyklá. Několik let totiž fungovala jako školní statek Střední školy zemědělské a ekologické v Žatci a na praktickou průpravu, kterou zde studenti dostali, dodnes velmi rádi vzpomínají.

Pro to, aby se radíčevská farma stala široko daleko vyhledávaným a opravdu živým místem, však bylo nejprve třeba pozvednout ji takřka z popela. O to se na počátku devadesátých let postarali zejména manželé Josef a Drahomíra Šťastní, dnes zde pracuje rodinných příslušníků daleko více – zejména jejich syn Leoš s manželkou a dcera Drahomíra se svým mužem.

Prozíravý nákup půdy

„Vzhledem k tomu, že se od počátku věnujeme chovu mléčného skotu, bylo nezbytně nutné nejprve provést alespoň základní rekonstrukci hospodářských budov statku, které se nacházely v opravdu hrozném stavu. Pak jsme se zaměřili, aniž bychom jakkoliv kalkulovali či předjímali dnešní situaci, na nákup půdy. Tak velel selský rozum a téměř veškeré naše investice tedy byly v prvních několika letech spojeny se základním výrobním prostředkem každého sedláka,“ vysvětluje Josef Šťastný.

Jak prozíravé tehdejší počínání bylo, se ukazuje více a více každým dnem. Jednak se zvyšuje počet zahraničních investorů, zejména Němců, Italů a Angličanů, kteří nakupují celé statky i s půdou, na druhé straně do hry vstoupila ve zdejším regionu v poměrně hojné míře i církev s cenami pachtovného šplhajícími k desetitisícové hranici. Fakt, že z 560hektarové výměry, na níž rodina Šťastných hospodaří, čítá 350 ha vlastní půda, je tedy více než příznivý.

Hrách – úžasná meziplodina

„Zdejší oblast je historicky sušší a teplejší. Obděláváme z většiny těžší černozemě, takže na úrodnost si opravdu stěžovat nemůžeme, trošku komplikovanější je ale setí,“ informuje Leoš Šťastný. Pěstovanými plodinami jsou hlavně obilniny – pšenice jarní i ozimá, ječmen jarní i sladovnický, ale i řepka a také hrách. „Na hrách nedám dopustit jako na úžasnou meziplodinu. Vyniká resorpcí živin a má prokazatelný vliv na zlepšení fyzikálního stavu půdy, což se mi skutečně potvrdilo,“ dodává Leoš Šťastný.

Žádané kravské i kozí sýry

Necelých pět hektarů úrodné půdy slouží i k pěstování brambor, cibule, česneku a okurek nakládaček. Nechybí ani pícniny využívané jako krmivo pro menší stádo mléčného skotu o počtu 15 dojnic a stádo koz. Živočišná výroba včetně zpracování její produkce je doménou Drahomíry Šťastné, která od roku 2012 vyrábí přímo na farmě výborné sýry několika druhů – čerstvé, zrající i hermelíny. Denně zpracuje zhruba 40 litrů kravského a 20 litrů kozího mléka, zbytek kravského mléka (asi 250 litrů) míří obden do Mlékárny Pragolaktos. Všechny sýry se hravě prodají ve faremním obchůdku, zákazníci si je velmi rychle oblíbili a nakupují je společně s originálními marmeládami, které také pochází z dílny paní Šťastné.

Kromě drobného hospodářského zvířectva – holubů a drůbeže jsou nedílnou součástí farmaření rodiny Šťastných i koně, a to na druhém statku v Radíčevsi, kde bydlí a jejich chovu a výcviku se věnuje Drahomíra Kolouchová se svým manželem, podkovářem. Aktuálně zde probíhá rekonstrukce stájí a také stavba multifunkční haly na uskladnění jak zemědělské produkce, tak strojů, které Šťastní pořídili zejména v  několika posledních letech.

Úspěšní účastníci soutěže Farma roku 2010

Farma rodiny Šťastných se před šesti lety zúčastnila i prestižní soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku a podařilo se jí obsadit krásné páté místo. „Ocenění si nesmírně vážíme obzvláště proto, že její odbornou komisi tvoří rovněž sedláci, kteří dokáží snahu, píli a dobrý podnikatelský záměr skutečně ohodnotit. Stejně tak si vážíme členství v asociaci, naší stavovské organizaci, která pro sedláky prosadila a prosazuje celou řadu věcí, které by bez ní zkrátka nebyly,“ říká Leoš Šťastný.

Radíčevská farma rodiny Šťastných plní nespočet funkcí. Není zdaleka jen poměrně velkým producentem zemědělských komodit a zaměstnavatelem, ale v rámci obce i regionu také místem, kam se lidé naučili jezdit pro kvalitní potraviny a nasát přitom atmosféru života na farmě. Je i místem, kde se děti učí poznávat život na vesnici a získávat bližší vztah ke zvířatům. A v neposlední řadě místem pro smysluplný život jedné velké rodiny, kde každý z jejích členů dělá to, co má rád, co ho naplňuje a na výsledcích společné práce je to samozřejmě znát.

Zdroj: Asociace soukromého zemědělství ČR


Šárka Gorgoňová

Šárka Gorgoňová je tiskovou referentkou Asociace soukromého zemědělství ČR.