MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Finanční plánování vs. životní styl: Co je to “Dostatek” a co pro nás znamená?

14.1.2019 —


Kolik peněz skutečně potřebujeme na zbytek svého života? 

Fakt je ten, že většina lidí nemá ani tušení, jak si na tom finančně stojí. Mohou mít majetek, různé investice nebo vysoké příjmy, ale většina lidí nemá jasnou představu o tom, co to pro ně přesně znamená a jaká je čeká finanční budoucnost.

Na jednu stranu nechtějí odcházet z pracovního života příliš brzy a stačí jim vidět, jak vydělávají a utrácejí peníze. Na druhé straně nechtějí končit s prací příliš pozdě a radši si život užívat ve finanční nezávislosti. Také často nechtějí zemřít s příliš mnoho penězi, ale obávají se je nyní utrácet nebo darovat. 

To, co všichni z nás potřebujeme vědět, je odpověď na otázku, kolik peněz skutečně potřebujeme na zbytek svého života. Mít jasnou představu o tom, jaké množství peněz je pro nás důležité, může být velmi osvobozující. Může nás to dostat pod vlastní přiměřenou kontrolu. Vědomí toho, kolik peněz je pro nás “Dostatek” nám může dát svobodu žít svůj život chytřeji. Nakonec, život není jen na zkoušku a vyžaduje si své maximální „využití“!

Představím vám zde koncept finančního plánování životního stylu (Lifestyle Financial Planning) a cestu, která vám pomůže objevit tuto svobodu. Vysvětlím základní principy Lifestyle Financial Planning a ukážu, jak osvobozující to může být. 

Také vám přiblížím koncept vašeho “Čísla”. Známe mnoho čísel jako své telefonní číslo, PIN číslo, číslo účtu, číslo zdravotní pojišťovny atd. Ale známe to nejdůležitější číslo ze všech? To číslo, které nám říká, kolik potřebujeme peněz do konce svého života – nejen abychom jej přežili, ale mohli jej žít naplno!

Pro každého z nás to samozřejmě znamená něco jiného a má také jinou hodnotu. Tak jaké je to vaše „Osobní číslo“? Je to 1 milion nebo 10 milionů? Je to o hodně více nebo o hodně méně? Kolik skutečně potřebujete? 

A to bychom ideálně všichni měli vědět a znát!

V našem světě se věci mají asi tak: Je velmi pravděpodobné, že si v 55 letech užijete o dost více zábavy než v 85. Takže, čím dříve pochopíte a naleznete své „Číslo“, tím lépe. Ale kolik tedy potřebujeme na všechno, co chceme bez významného omezování svého životního stylu. 

Jak bychom ale mohli plánovat bez znalosti svého „Čísla“? Jak bychom se mohli rozhodovat, co je pro nás to nejlepší?

Skvělá věc při objevování a odhalení svého „Čísla“ je to, že když jej najdeme, tak na tom můžeme začít stavět, pečovat o něj, chránit jej a co je nejdůležitější, tak si užívat život plnými doušky!

Vše je o nás a o tom, co chceme. 

Jsem bytostně přesvědčen o tom, že kvalitní finanční plánování mění životy k lepšímu. Je to nepostradatelný nástroj, který vám pomůže získat a udržet si život, který chcete žít. Umožní vám představit si svou budoucnost a najít stav klidu mysli v tomto velmi hektickém světě.

Věřím, že nadešel čas, aby lidé věděli „Pravdu o penězích“. Chci napomoci tomu, aby lidé porozuměli svým potřebám a byli se schopni dobře zorientovat ve spletitém a mnohdy znepokojujícím světě financí. 

Chci každého povzbudit k tomu, aby převzal kontrolu nad svou finanční budoucností s pomocí správného „Finančního plánování životního stylu“ (Lifestyle Financial Planning). Rád bych dále jednoduše a srozumitelně vysvětlil, co je dobré finanční plánování a jak může ochránit naší finanční budoucnost s větší jasností a klidnou myslí více než kdykoliv před tím.

Mým cílem je, abyste našli inspiraci, motivaci a správný směr pro svou vlastní cestu. Doufám, že budete mít chuť více přemýšlet o vašich finančních záležitostech a dělat pro to, co bude ve vašich silách.


financni-planovani-vs-zivotni-styl-co-je-to-dostatek-a-co-pro-nas-znamena

Michal Šrubař

Michal Šrubař působí v oblasti finančních služeb více než 20 let. Dlouhodobě se věnuje finančnímu plánování a investičnímu poradenství. V současné době je majitelem poradenské firmy EFAWAY s.r.o. a vzdělávací společnosti European Financial Academy s.r.o. Několik let také působil jako člen rady Evropské asociace finančního plánování, kde měl na starost oblast kvalifikačních standardů. V posledních letech se věnuje zejména správě majetku v rámci EFAWAY Family Office, ve kterém se stará o své privátní klienty. Je také držitelem profesního titulu EFP (European Financial Planner) a členem komory svěřenských poradců a správců České republiky.