MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Finanční plánování vs. životní styl: Máte DOST?

4.3.2019 —


Představte si, že máte více peněz, než po zbytek svého života budete potřebovat. Už nikdy se nebudete muset o své hmotné zajištění starat. Finančně je vše perfektní. Máte život, jaký chcete žít, a peníze vám nikdy nedojdou.

Jediný problém je, že to zatím možná ještě nevíte!

Jak byste žili svůj život, kdybyste věděli, že vše bude OK?

Možnosti jsou takové, že byste se ještě dále o peníze strachovali, stále šetřili a „odbývali se“. A nebo byste začali žít svůj život naplno a už se dále neomezovali.

Pokud ještě pracujete, tak byste třeba pracovali až do 65 let, kdy jste si naplánovali penzi a přitom byste mohli přestat pracovat už v 55 letech. Možná byste stále pracovali, když už si můžete „hrát“ a dělat jen to, co opravdu chcete. Možná už nemusíte být dále ve stresu a unavení z práce, kterou už třeba nechcete dělat na 100 % a místo toho si teď užívat svou vlastní pohodu.

Nebo už jste rentiéři? Možná se občas trochu bojíte o svůj finanční majetek a řešíte, na jak dlouho vám zdroje ještě budou stačit. Třeba sebe a svou rodinu tolik „nehýčkáte“, i když si to už klidně můžete dovolit. 

Samozřejmě, že můžete utrácet peníze a potom se z toho cítit provinile.

Představte si, že si koupíte svou životní „dovolenou“ a celou dobu si potom říkáte: Tohle bych opravdu dělat neměl.

Potom však nevyužíváte své možnosti žít naplno a se vším všudy. Stálé přemýšlení a starost o peníze je ta nejlepší cesta jak minout ty nejdůležitější věci a především svůj drahocenný čas!

Když ztratíte více takových vzácných okamžiků, můžete minout celý svůj život.

Dobrý výnos?

Je zde ještě jedna věc. Možná dnes budete při svém investování riskovat více, než skutečně potřebujete. Nakonec však spíše budete hledat „přiměřený výnos“ vašeho majetku a k tomu naprosto klidné spaní.

V neděli ráno se můžete stresovat nad články o financích. Jednoduše se stanete „kořistí“ finanční propagandy a všech poplašných zpráv, které dnes plní noviny a webové stránky každý den. 

Když trhy spadnou a vždy se to jednou stane (dříve nebo později), tak se budete obávat asi ještě více. Přirozeně budete mít chuť a snahu jakkoliv svůj majetek ochránit. Někdy budete v pokušení přesunout své investice z dynamických pozic do něčeho bezpečnějšího. Ale to už může být pozdě, protože váš majetek už může mít o dost nižší hodnotu. A když budete mít opět pocit, že už se trhy vzpamatovaly, tak budete investovat znovu a „čím dál stejně“. Ale opět to bude pozdě. Prodávat nízko a kupovat vysoko, to je zaručený způsob jak zdevastovat svůj majetek a bohatství. 

A co je ještě horší? Váš vzácný čas na této nádherné planetě stále běží dál a dál.

Když nebudete vědět, že máte své „DOST“, pravděpodobně si necháte ujít spoustu zajímavých příležitostí. Mohli byste lézt po horách, cestovat, hrát golf, plachtit nebo trávit mnohem více času se svými blízkými. Zkrátka byste mohli dělat cokoliv, co vás baví – pokud byste měli tu šanci.

Potom byste možná až nakonec sklíčeně zjistili, že jste již staří na to, abyste svůj život prožili naplno. Pravděpodobně byste totiž nedělali své oblíbené věci, kdybyste nevěděli, že můžete. Co si pak počít se všemi těmi penězi, když už není síla a čas?

„Jednou“ už také může být pozdě. A to všechno pro to, že jste nevěděli, že už máte „DOST“!

Řada lidí na to dnes doplácí a je to opravdu škoda.

Velká otázka je: Kolik je právě pro vás „DOST“?

Kolik peněz skutečně potřebujete do konce svého života?

Jaké je VAŠE číslo? A stejně tak důležitá je otázka: „DOST“ na co?

Díky svým více než 20-ti letům praxe ve finančních službách jsem si uvědomil,  že mám ve svém finančním plánování tři základní typy klientů. V dalším pokračování se budete moci zamyslet, kterému z nich se třeba nějak podobáte vy.


financni-planovani-vs-zivotni-styl-mate-dost

Michal Šrubař

Michal Šrubař působí v oblasti finančních služeb více než 20 let. Dlouhodobě se věnuje finančnímu plánování a investičnímu poradenství. V současné době je majitelem poradenské firmy EFAWAY s.r.o. a vzdělávací společnosti European Financial Academy s.r.o. Několik let také působil jako člen rady Evropské asociace finančního plánování, kde měl na starost oblast kvalifikačních standardů. V posledních letech se věnuje zejména správě majetku v rámci EFAWAY Family Office, ve kterém se stará o své privátní klienty. Je také držitelem profesního titulu EFP (European Financial Planner) a členem komory svěřenských poradců a správců České republiky.