MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Heineken: Rodinný pivovar z Nizozemska (1. část)

29.4.2019 —


Další díl seriálu Slova a příběhy je věnovaný rodinnému podnikání v oblasti, která je v České republice brána téměř jako národní poklad. Ovšem pivovarnictví existuje všude na světě, a co se týče světových společností na výrobu a prodej piva, tak Česká republika není hlavním hráčem na mezinárodním trhu. Tím je bezpochyby nizozemská pivovarnická firma Heineken.

Společnost Heineken byla založena Gerardusem Adrianem Heinekenem v roce 1864 v Nizozemsku. Gerard začal svoji firmu provozovat v pivovaru z 16. století v Amsterdamu, když mu bylo pouhých 22 let. V té době byl pivovar známý jako De Hooiberg, Gerard svoji firmu v roce 1873 přejmenoval na Heineken’s Bierbrouwerij Maatschappij a o rok později otevřel druhý pivovar v Rotterdamu. Hlavním tajemstvím produkce piva jsou kvasnice jménem A-Yeast, které společnost vypěstovala a díky nim dodnes vyrábí svoje charakteristické pivo,

Společnost Heineken také inovovala další faktory, které ovlivňovaly lahodnou chuť piva. Jedním z nich bylo kolem roku 1873 zavedení strojního chlazení, díky kterému se mohlo pivo vyrábět celoročně. Firma se tak dokázala zbavit závislosti na přírodním ledu, kterého nebylo vždy dostatek. Už v roce 1876 exportovali svoje zboží do Francie a do holandských kolonií.

Ke konci 19. století sbírala společnost Heineken významná ocenění jako například v roce 1889 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. V roce 1893 zakladatel společnosti Gerard Heineken zemřel a vedení společnosti převzal J. D. A. Petersen, který se později oženil s vdovou G. Heinekena Mary. J. D. A. Petersen se tak stal nevlastním otcem syna Gerarda Heinekena, Henryho Pierre Heinekena.

O dalším vývoji dnes celosvětově známého pivovaru, jehož vedení se ujal 1917 právě Henry Pierre Heineken, se dozvíte v dalším díle tohoto článku.


heineken-rodinny-pivovar-z-nizozemska-1-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.