MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Louis Vuitton: Luxusní zavazadla do celého světa (1. část)

25.2.2019 —


Louis Vuitton je světoznámá značka oblečení, ale hlavně kufrů a kabelek, která patří do rodiny dalších luxusních firem jako je výrobce šampaňského Moët a producent prvotřídního koňaku Hennessy. Spojení těchto luxusních značek se uskutečnilo v roce 1987 a dostalo název LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton. Ovšem do té doby ušla firma Louis Vuitton svojí více než stoletou cestu.

Louis Vuitton se narodil v roce 1821 do rodiny zemědělce ve východní Francii. Mladý Louis se ve svých 13 letech vydal pěšky do 470 kilometrů vzdálené Paříže, kde se naučil vyrábět kufry, tašky a další zboží tohoto typu. Nutno podotknout, že toto řemeslo bylo uznávaným a ceněným oborem. Ve 33 letech se Louis oženil s mladičkou Clemence-Emilie Parriaux, které bylo 17 let. Ve stejném roce 1854 odešel od svého zaměstnavatele a založil podnik Louis Vuitton v Rue Neuve-des-Capucines v Paříži.

V roce 1858 Louis představil svoji speciální řadu kufrů, které měly zaoblené rohy a stěny pouze z tenkého materiálu, čímž docílil výrazného odlehčení vyráběných zavazadel. Tato řada produktů měla velký ohlas, a tak se musel Louis Vuitton přestěhovat do větších výrobních prostor, aby dokázal uspokojit poptávku. Jeho výrobky se vyznačovaly vysokou kvalitou, ale i bezpečností, kterou zajišťovaly zámky. Vuitton také vytvořil dodnes ikonický design, když své výrobky označil svými iniciály LV. Nebyl to pouze marketingový tah, ale také opatření proti padělkům, které jeho zboží kopírovaly. Padělatelství bohužel není fenoménem pouze dnešní doby.

Jeho podnikání bylo bezpochyby úspěšné nejen díky jeho šikovnosti, ale také manažerským a podnikatelským schopnostem. Louis vycítil nový trend, kterým bylo cestování, jež společně s novými dopravními prostředky oslovilo velké množství lidí, kteří potřebovali své osobní věci v něčem převézt. Dalším důvodem, proč byly jeho výrobky oblíbené, byla skutečnost, že za vlády Napoleona III. byl osobním dodavatelem zavazadel pro samotnou císařovnu Eugenii de Montijo, což mu otevřelo dveře pro další exkluzivní klientelu. Louis se také se svými výrobky zúčastnil Světové výstavy v Paříži v roce 1867.

Prusko-francouzská válka, kterou v roce 1871 vyhrálo Prusko, znamenala pro Louise Vuittona velké komplikace. Jeho dílna byla pobořena a nástroje pro výrobu ukradeny. Louis se ovšem nevzdal a rychle obnovil výrobu. V roce 1885 si tak mohl otevřít další obchod, tentokrát v Londýně na Oxford Street.


louis-vuitton-luxusni-zavazadla-do-celeho-sveta-1-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.