MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Mars: Sladkosti základ rodiny (1. část)

27.5.2019 —


Dnešní díl seriálu Slova a příběhy vypráví o rodinném podnikání, jež je známé především svými pamlsky. Společnost Mars, Inc. založil Franklin Clarence Mars, který se narodil v USA, ve státě Minnesota. K výrobě cukrovinek se dostal již ve svém dětství díky své matce Alvě, která ho učila máčet cukrátka v čokoládě, a to v době kdy trpěl lehkou formou dětské obrny. Své první čokoládové dobroty začal prodávat ve svých 19 letech. V roce 1902 se oženil se svojí první ženou, učitelkou Ethel G. Kissack, se kterou měl syna Forresta Marse. Manželství ovšem nevydrželo a v roce 1910 se rozvedli. Franklin C. Mars si už po roce vzal Ethel V. Mars, rozenou Healy, se kterou měl dceru Patricii.

Samotnou společnost založil Franklin v roce 1911 společně se svojí druhou ženou Ethel V. Mars ve městě Tacoma v americkém státě Washington. Firma vyráběla a prodávala cukrovinky, ovšem díky velké konkurenci jako byla společnost Brown & Haley, neuspěla. To ovšem Franklina a jeho ženu neodradilo a poté co se přestěhovali v roce 1920 do Minnesoty, založili novou společnost Mar-O-Bar Co. V roce 1923 zavedli nový produkt čokoládovou tyčinku Milky Way. Tento nápad Franklinova syna Forresta se stal nejlépe prodávaným výrobkem rodinného podniku. V roce 1929 došlo na další stěhování, tentokrát do Chicaga, aby o rok později začali vyrábět další světoznámou sladkost tyčinku Snickers. Franklin zemřel na srdečné selhání v roce 1934, po jeho smrti převzal firmu jeho nejstarší syn Forrest, který z rodinného podniku vytvořil obrovskou mezinárodní společnost.

Forrest Mars Sr. byl s rodinnou firmou spojený už od mládí. Po střední škole studoval na University of California v Berkeley a později na světoznámé Yale University, kde v roce 1928 dokončil obor průmyslové inženýrství. Po studiích dál pokračoval v práci pro rodinný podnik. Se svým otcem Franklinem se neshodl na expanzi do zahraničí, proto se do jisté míry osamostatnil a vyrazil budovat byznys do Evropy. V roce 1934 vycítil příležitost v segmentu jídla pro domácí mazlíčky, když koupil firmu Chappell Brothers, která je známá prodejem psích granulí Chappi. V roce 1939 následoval nákup firmy Kitekat zaměřující se na kočičí jídlo.

V roce 1940 se Forrest vrátil zpět do USA, aby založil M&M Limited v Newarku v New Jersey. Bonbony M&M byly a jsou čokoládové kuličky obalené v cukrové skořápce. Tato forma cukrovinky nebyla zvolena náhodně, protože Spojené státy se potýkaly s letními vedry a Forrest potřeboval zabránit rozpuštění čokolády ještě před konzumací. Název M&M byl odvozen od jména rodinného podniku Mars a spolupracovníka Bruce Murrieho.


mars-sladkosti-zaklad-rodiny-1-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.