MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Nejistota ohledně nástupnictví? Předejte firmu zaměstnancům

12.12.2016 —


Alternativní způsob, jak zajistit další fungování rodinné firmy, sice její převod na zaměstnance, nabízí článek z internetových stránek Family Capital. Ač se jedná o velmi specifický typ pokračování rodinné firmy, který rozhodně nebude častý, můžeme u něj najít hned několik příkladů.

Jedním z nejznámějších byl případ společnosti John Lewis Partnership z Velké Británie, která začala jako rodinná firma a roku 1929 byla převedena do vlastnictví zaměstnanců. Prosperuje dodnes.

I po téměř sto letech následují další případy především proto, že toto řešení nabízí mnoho pozitiv, která mohou být atraktivní zejména pro rodinné firmy. Nedávno podobným procesem prošla i americká společnost Crystal Flash z Michiganu, založená jako rodinná firma v roce 1932. Tom Fehsenfeld, který ji vedl už 40 let a neměl za sebe žádného možného nástupce, se rozhodl využít tzv. employee stock ownership plan (převod akcií na zaměstnance), namísto tradičnějších možností jako je prodej či sloučení s konkurenční společností.

Tento postoj musel obhájit i před majoritním vlastníkem společnosti Heritage Group (společností, která shodou okolností byla rovněž vlastněná rodinou Fehsenfeldových). Nejvýznamnějším ekonomickým argumentem bylo daňové zvýhodnění takového řešení, tím osobnějším pak byl zájem na dalším trvání společnosti, zachování jejího odkazu a silný vztah k lidem, s nimiž Fehsenfeld téměř po celý život pracoval. Argumenty zapůsobily a majoritní akcionář na toto řešení přistoupil. 100 % akcií firmy bylo převedeno na zaměstnance. S výsledkem prý byly nakonec nad míru spokojeny obě strany.

Tento případ tedy dokazuje, že podobný proces by mohl být velmi úspěšnou alternativou a pomoci rodinné firmě při potížích s nástupnictvím, když je hlavním zájmem majitele zachování a rozvoj firmy v budoucnosti a kdy v jeho očích garantem tohoto postupu jsou právě zaměstnanci.


Olga Fojtíková

Olga Fojtíková je studentka Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.