MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Samsung: Od výroby sušených ryb až po jednoho z největších technologických gigantů (1. část)

25.3.2019 —


Společnost Samsung je celosvětově známá technologická firma, která je mimo jiné jeden z největších výrobců a inovátorů v oblasti mobilních telefonů. Již méně se ví, že tato firma byla do nedávna řízena jednou rodinou.

Lee Byung-Chul založil Samsung Sanghoe již v roce 1938 v korejském městě Tagu. Podnik byl nejdříve zaměřen na výrobu a prodej potravin. Šlo především o sušené ryby a nudle. V roce 1947 se společnost přesunula na větší trh, do dnešního města Soul. Firma tam ovšem dlouho nevydržela, protože v roce 1950 začala válka v Korei a Lee Byung-Chul musel ze Soulu uprchnout. Svoje další podnikání začal rok po válce v roce 1954, když postavil cukrářskou rafinérii v Busanu a pojmenoval ji Cheil Jedang, která je dnes známá pod názvem CJ Corporation.

Společnost se začala „svému“ oboru věnovat od konce šedesátých let. Firma se tehdy skládala z několika divizí, jako byly Samsung Electronics Devices, Electro-mechanika Samsung, Samsung Corning a Samsung Semiconductor & Telecommunications. Jejím prvním masovým elektronickým výrobkem byly černobílé televize, kterých do roku 1976 vyrobil jeden milion, a dokonce do roku 1978 4 miliony, což bylo nejvíce na světě. Je nutné doplnit, že se Samsungu dařilo také díky podpoře prezidenta, jenž chránil Samsung před vnější konkurencí.

Začátek 80. let byl ve znamení vstupu na trh komunikačních systémů a technologií. Samsung nezačínal na zelené louce, ale prostřednictvím koupě firmy Hanguk Jeonja Tongsin. Společnost nejprve vyráběla telefonní ústředny, aby se zanedlouho vrhla na výrobu samotných telekomunikačních prostředků. Začátek 80. let byl pro společnost významný také tím, že začala v roce 1983 vyrábět počítače, přičemž do 5 let jich prodala více než 200 tisíc. Samsung byl již v této době celosvětovým prodejcem elektroniky, svoje pobočky a obchody měla společnost i v Evropě a Americe.

80. léta byla však teprve začátkem ve vývoji komunikačních technologií. V druhém díle tohoto článku Vám představíme další vývoj firmy Samsung až do současnosti.


samsung-od-vyroby-susenych-ryb-az-po-jednoho-z-nejvetsich-technologickych-gigantu-1-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.