MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Siemens: Hodně bratrů, spousta vynálezů (2. část)

7.9.2018 —


V prvním díle článku o rodinné firmě Siemens jsme se dozvěděly, jak tato světoznámá firma začínala a jak se do jejího chodu zapojilo hned několik bratrů. Podívejme se nyní na slibovanou druhou část článku o této rodině.

Werner von Siemens odešel z podniku ve svých 72 letech. Společnost převzal bratr Carl a Wernerovi synové Arnold a Wilhelm. Werner byl dobrý podnikatel a vynikající vynálezce, svými objevy dokázal posunout Německo mezi nejmodernější státy světa. Pokud bylo nějaké slabé místo v podnikání rodiny Siemensů za Wernerovy éry, tak to bylo zejména v marketingu. Přístup Wernera charakterizovalo tvrzení, že výborné výrobky si najdou zákazníky sami.

Na významných patentech a vynálezech se rodinná firma podílela i po odchodu Wernera von Siemense. Mezi ně lze počítat první elektrickou tramvaj z roku 1881 nebo první podzemní dráhu v Budapešti z roku 1896. V roce 1897 změnila firma svojí formu podnikání na akciovou společnost.

Důležitou firmou s nepříliš známým názvem byla Osram GmbH. Na vzniku této firmy se vedle Siemens & Halske podílely ještě firmy Auerer a AEG v roce 1919. Toto spojení firem přispělo o pět let později ke vzniku kartelu, který ovládal 80 % evropské výroby žárovek. Dalším důležitým spojením byla pro rodinnou firmu Siemens fúze s japonskou společností Furukawa Mining Company, ze které vznikla společnost Fuji Electric Company.


siemens-hodne-bratru-spousta-vynalezu-2-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.