MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

TOP 500 rodinných firem tvoří třetí největší ekonomiku světa

28.3.2016 —


Výzkumníci ze švýcarské University of St. Gallen sestavili ve spolupráci s poradenskou skupinou Ernst & Young žebříček 500 největších rodinných firem podle výše obratu. Na základě uveřejněných statistik lze vypozorovat řadu zajímavých faktů, které ve svém článku shrnuje Thomas Zellweger, profesor z University of St. Gallen.

Výzkum například ukázal, že pětistovka největších rodinných podniků v souhrnu generuje obrat přibližně 6,5 bilionu USD. Globálně vzato tak v souhrnu tvoří třetí největší ekonomiku světa za USA a Čínou.

Žebříčku poměrně nepřekvapivě vévodí americké impérium Wal-Mart Stores, jehož roční obrat dosahuje neuvěřitelných 476 miliard dolarů. O více než 200 miliard USD menší obrat má na druhém místě automobilová skupina Volkswagen a pomyslné třetí místo se 182 miliardami USD obsadila investiční skupina Berkshire Hathaway ovládaná Warrenem Buffetem. V první padesátce se pak umístila velmi různorodá paleta společností – namátkou lze zmínit např. výrobce pneumatik Continental, nábytkářský kolos IKEA, módní firmu Christian Dior anebo filmové studio 21st Century Fox.

Zajímavé je, že v žebříčku figuruje pouze sedm gigantů s obratem nad 100 miliard USD. Do skupiny firem s výší obratu v rozmezí mezi 50 a 100 miliardami USD se pak vešlo 11 firem z žebříčku a obrat dalších 24 firem se pohybuje v rozmezí od 25 do 50 miliard USD. Zbytek společností (celkem 458) má obrat menší než 25 miliard USD.

Za pozornost stojí také statistika uvádějící dobu založení největších světových rodinných společností. Pouhých sedm firem v žebříčku bylo založeno před rokem 1798. S koncem Velké francouzské revoluce v roce 1799 nastartoval postupný nárůst, který gradoval v období po druhé světové válce. Je nicméně pozoruhodné, že do začátku první světové války byly zakládány především průmyslové a výrobní podniky spadající z ekonomického hlediska do tzv. sekundárního sektoru. V meziválečném období lze vypozorovat postupné zvyšování počtu založených společností zaměřujících se na služby (tzv. terciární sektor), přičemž po druhé světové válce byly tyto společnosti zakládány už dominantně.

Z geografického hlediska lze na základě žebříčku konstatovat, že polovina uvedených rodinných firem má své sídlo v Evropě, necelá čtvrtina v Severní Americe a zbývající čtvrtina pochází z ostatních kontinentů.

Dále uvádíme některé statistické závěry, které stojí za povšimnutí:

Výsledky celého výzkumu včetně interaktivní mapy si můžete prohlédnout na: http://familybusinessindex.com/


top-500-rodinnych-firem-tvori-treti-nejvetsi-ekonomiku-sveta

Anna Puklová

Anna Puklová je redaktorkou a editorkou internetového portálu majitelefirem.cz od jeho vzniku. Vedle psaní článků se stará o tvorbu redakčního plánu a chod redakce. Má vystudovaný magisterský obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje magisterský obor Mezinárodní vztahy na téže fakultě.