MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Walmart: Ušetřete peníze, žijte lépe

6.6.2016 —


Díky umístění na prvním místě v žebříčku Fortune Global 2015, který řadí firmy dle výše ročního obratu, můžeme říci, že z hlediska obratu je společnost Wal-Mart Stores, Inc. největší společností na světě. Mimo to jí můžeme považovat i za největšího soukromého zaměstnavatele, jak zmiňuje článek na internetovém portálu forbes.com. Wal-Mart Storec, Inc. je rodinná firma, jelikož šest členů rodiny Waltonů vlastní přibližně 54 % akcií společnosti. Je též důkazem, že rodinné firmy nejsou nikterak omezeny velikostí.

Zakladatel společnosti, Sam Walton, otevřel první obchod Walmart v roce 1962 v arkansaském Rogersu. Během 5 let existovalo již 24 prodejen a v roce 1969 se společnost ustanovila jako Wal-Mart Stores, Inc. V 80. letech se k prodejnám Walmart přidaly ještě prodejny Sam´s Club, velkoobchody s potravinami a dalším zbožím pojmenované po zakladateli Walmartu. Dnes působí společnost kromě USA na trhu v dalších 15 zemích.

První předání další generaci nastalo v roce 1992, kdy se stal předsedou představenstva S. Robson Walton pár dní po smrti svého otce Sama. Po 23 letech se Rob Walton rozhodl přenechat své místo další, v pořadí již třetí, generaci. Od června 2015 zastává post předsedy představenstva Greg Penner, Robův zeť. Generálním ředitelem firmy Wal-Mart Stores Inc. je Doug McMillon, který není členem rodinu Waltonů.

Rodina Waltonů patří díky expanzi Walmartu k nejbohatším rodinám světa, o čemž vypovídá i umístění několika členů rodiny na předních příčkách žebříčku nejbohatších lidí na světě za rok 2015 dle magazínu Forbes. Do 12. místa obsazují hned čtyři příčky, všichni jsou bilionáři – Christy Walton & family, Jim Walton, Alice Walton a na 12. místě Rob Walton, bývalý předseda představenstva.

Jako jiné velké a prosperující podniky se i Walmart angažuje v oblasti filantropie. V roce 1979 byla založena Walmart Foundation. Nadace existující dodnes staví svou filosofii na třech hlavních pilířích, kterými jsou příležitosti, udržitelnost a komunita. Walmart Foundation je mimo jiné známá pro pomoc při přírodních katastrofách jako byly hurikány Katrina nebo Rita.

Z počtu zaměstnanců, které Walmart zaměstnává, je jasné, že není v jeho případě možné udržovat se zaměstnanci osobní vztahy, jak to bývá u jiných rodinných firem. Právě vztahy se zaměstnanci jsou důvodem ke kritice, pod jejímž stálým tlakem se firma Walmart nachází. Bývá kritizována pro snahu o potlačení odborů, kvůli nízkým platům, které jeho zaměstnanci dostávají, kvůli genderové diskriminaci a pro mnoho dalších důvodů.


walmart

Anna Puklová

Anna Puklová je redaktorkou a editorkou internetového portálu majitelefirem.cz od jeho vzniku. Vedle psaní článků se stará o tvorbu redakčního plánu a chod redakce. Má vystudovaný magisterský obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje magisterský obor Mezinárodní vztahy na téže fakultě.